بحث محیط زیست در فقه اسلامی مهجور مانده است

مدیر علمی دانشنامه اسلامی کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست گفت: تخریب محیط زیست مشکلی است که در دهه های اخیر به وجود آمده و این بخش از دین مهجور واقع شده و مورد توجه قرار نگرفته است.

images_04

به گزارش میهن امروز حجت الاسلام والمسلمین دکتر یعقوبعلی برجی در برنامه سه شنبه شب برنامه قرار از شبکه افق سیما گفت: در حال حاضر به علت پیشرفت های صنعتی و حرص بشر برای استفاده نابجا از طبیعت، بحث محیط زیست حاد شده و باید توجه ویژه ای به آن بکنیم.

وی ادامه داد: دیدگاه دین در مورد محیط زیست را می توان در سه بخش؛ الهیات محیط زیست، فقه محیط زیست و اخلاق محیط زیست خلاصه کرد. در بخش الهیات دیدگاه اسلام بسیار مترقی است. از نگاه قرآن، تمام موجودات عالم مخلوق خدا هستند و هرکس که به خدا عشق می ورزد به مخلوقات او هم باید عشق بورزد.

برجی با بیان اینکه انسان به عنوان خلیفه الهی بر روی زمین باید امانت داری کند، اضافه کرد: تمام موجودات به لحاظ صبغه الهی که دارند، محترم و مقدس هستند. هر ذره ای از خاک به وسیله ملائکه نگهداری می شوند و شکستن برگ درخت، شکستن پر ملائکه است.

مدیر علمی دانشنامه اسلامی کشاورزی بیان کرد: در فقه قواعدی داریم که رفتار انسان ها را تعیین می کند. قاعده لاضرر می گوید؛ انسان نباید رفتارش به گونه ای باشد که به طبیعت ضرر برساند. این تبصره ای است که به تمام رفتارهای انسان تعمیم پیدا می کند.

وی در پایان تاکید کرد: ما باید از رسانه ها استفاده کرده و وظایف مردم را نسبت به محیط زیست مشخص کنیم. مردم باید بدانند اگر بی حرمتی به طبیعت کنند گناه است و جرم محسوب می شود.

در چهارشنبه شب به موضوع حقوق جانداران و گیاهان در نگاه دینی می پردازد و پنجشنبه شب آلودگی های زیست محیطی مورد بررسی قرار می گیرد.

اجرای این پرونده موضوعی بر عهده محمد جواد یافتیان است و تهیه کنندگی آن را الهه بهبودی بر عهده دارد و هر روز پیش از اذان مغرب از شبکه افق پخش می‌شود که در حال حاضر زمان پخش آن 19:30 الی 20:30شب است.