علل پیشگامی وزارت جهاد کشاورزی در اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی

پیشگامی بخش کشاورزی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی مرهون حضور فعال و تلاش بهره برداران و حمایت های دولت و مجلس است.حجتي گف

مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در برنامه گفت و گوی ویزه خبری شبکه دو سیما با بیان این که هم اکنون نهاده های کشاورزی به میزان کافی در اختیار تولیدکنندگان و بهره برداران بخش کشاورزان قرار دارد،خاطرنشان کرد: دو سال پیش مشکل بخش کشاورزی بیشتر تأمین نهاده ها بود که با تصمیم های گرفته شده و اعمال سیاست های مناسب، اکنون هیچ مشکلی در بخش نهاده ها وجود ندارد.
وی با تاکید بر لزوم بازاریابی برای صادرات محصولات کشاورزی تصریح کرد: واردات محوری کشور در گذشته و نداشتن سابقه در صادرات، محدودیت در ارتباط با دیگر کشورها، نبود پیمان های منطقه ای و تعرفه های ترجیحی از جمله موانع صادرات محصولات کشاورزی به بازارهای بین المللی است.
وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: بازارهای جهانی عرصه ای رقابتی است و کشورها علاوه بر پیمان های منطقه ای و تعرفه های ترجیحی،انواع یارانه های صادراتی برای عرضه محصولات کشاورزی خود در بازارهای جهانی اختصاص می دهند.
وی خاطرنشان ساخت: برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی با اتخاذ سیاست های مناسب در پی اختصاص یارانه صادراتی، تغییر رویکرد واردات به صادرات در تجار و تقویت صادرکنندگان عمده هستیم.
حجتی با اشاره به صادرات 100 هزار تن تخم مرغ و 50 هزار تن گوشت مرغ به کشورهای همسایه در سال گذشته، درباره وضعیت صادرات محصولات کشاورزی به روسیه گفت: برای صادرات محصولات کشاورزی به روسیه تفاهماتی در زمینه مسائل فنی و قرنطینه ای صورت گرفته و حضور پایدار در این بازار علاوه بر فراهم کردن زیرساخت ها به کاهش قیمت تمام شده محصولات نیاز ذارد.
وی با بیان این که دولت همزمان از تولید کنندگان و مصرف کنندگان حمایت می کند، در خصوص قیمت گذاری محصولات کشاورزی اظهار داشت: دولت برای جلوگیری از زیان تولیدکنندگان و پایداری تولید و همچنین ممانعت از لجام گسیختگی قیمت ها برای مصرف کنندگان توسط سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان بر قیمت کالاهای اساسی نظارت می کند.
حجتی در ادامه گندم، روغن، شکر و برنج را از جمله کالاهای اساسی که دولت بر قیمت آنها نظارت دارد،عنوان کرد و گفت:در اغلب کشورها بر قیمت کالاهای اساسی نظارت می شود و در کشور ما نیز کالاهای یاد شده جزو گروه یک محصولات کشاورزی محسوب می شوند و در چارچوب اقتصاد مقاومتی مکلف به تامین و ارتقای ذخایر کالاهای اساسی هستیم.
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه در پاسخ به سوال مجری برنامه در خصوص علل پیشگامی وزارت جهاد کشاورزی نسبت به سایر دستگاه ها در اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: پیشگامی بخش کشاورزی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی مرهون حضور فعال و تلاش بهره برداران و حمایت های دولت و مجلس است
وی با اشاره به ظرفیت های کشور، پیشرفت های دانش،ابزارها و نیروهای تحصیلکرده،شرایط را برای افزایش تولید و رشد اقتصادی با رعایت پایدارای منابع پایه آب و خاک،مطلوب توصیف و خاطرنشان کرد: تراز غذای کشور در سال 92 منفی هشت میلیارد دلار بود و در سال 93 به منفی 5.5 میلیارد دلار رسید و در سال 94 این تراز به منفی 3.2 میلیارد دلار بهبود یافت.
حجتی گفت: در برنامه ای سه تا پنج ساله تلاش می کنیم تراز غذای کشور صفر شود.
وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: 70 درصد بهبود تراز غذای کشور به علت افزایش تولید و صادرات و کاهش واردات و 30 درصد به علت کاهش قیمت های جهانی بوده است.
وی در توضیح تاثیر بخش کشاورزی در تحقق اهداف سیاست های اقتصاد مفاومتی خاطرنشان ساخت:اجرای طرح های مصوب وزارت جهاد کشاورزی در چارچوب اقتصاد مقاومتی که بر اساس افزایش تولید محصولات از طریق افزایش بهزه وری به ویژه آب تهیه شده،در دستور کار قرار دارد.
حجتی اضافه کرد:به منظور افزایش بهره وری در بخش آب کشاورزی،اجرای سامانه های نوین آبیاری در سطح 200 هزار هکتار از اراضی در سال 94 پیش بینی شده بود که به خاطر کمبود منابع، 150 هزار هکتار آن محقق شد.
وی گفت: در سال 95 اجرای سامانه های نوین آبیاری در سطح 250 هزار هکتار از اراضی پیش بینی شده است که در صورت تأمین منابع، اجرا می شود.
حجتی پرورش ماهی در قفس را از دیگر برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در اقتصاد مقاومتی عنوان و خاطرنشان کرد: با برسی های انجام شده،ایران ظرفیت تولید یک میلیون تن ماهی به شیوه پرورش ماهی در قفس در دریاهای شمال و جنوب کشور را دارد که در صورت تحقق، این میزان تولید به ظرفیت 900 هزار تنی تولید سالانه شیلاتی کشور از طریق آبزی پروری و صیادی افزوده می شود.
وی با اشاره به تولید چهار هزارتنی پرورش ماهی در قفس در سال 94،میزان تولید امسال را 20 هزار تن پیش بینی کرد و افزود: در برنامه ششم توسعه تولید 200 هزار تن ماهی به شیوه پرورش در قفس پیش بینی شده است.
وزیر جهاد کشاورزی طرح توسعه کشت های گلخانه ای را از دیگر برنامه های افزایش بهره وری آب در چارچوب اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: مصرف آب در گلخانه ها تنها هشت تا 10 درصد مصرف آب در عرصه و فضای باز است.
وی اضافه کرد:اگر محصول خیار که در فضای باز تولید می شود به گلخانه‌ها انتقال یابد، یک میلیارد متر مکعب آب، یعنی 4 برابر آب سد کرج در مصرف آب صرفه‌جویی می شود.
حجتی با بیان این که تولید محصولات در عرصه به مرور زمان محدود و به گلخانه‌ها منتقل می شود،تصریح کرد:در برخی محصولات نظیر چغندرقند با انتقال زمان کشت از بهار به پاییز و استفاده از آب سبز و همچنین بکارگیری بذرهای مقاوم و مناسب و توسعه مکانیزاسیون،ضمن افزایش تولید محصول،مصرف آب از 15 هزارمتر مکعب در هکتار به پنج هزار مترمکعب در هکتار کاهش یافته است.
وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد:تسهیلات اجرای طرح های توسعه کشت های گلخانه ای و پرورش ماهی در قفس بدون محدودیت پرداخت می شود.
حجتی در خصوص اجرای طرح احیای 550 هزار هکتار از اراضی خوزستان و ایلام اظهار داشت: این طرح با سرعت در حال انجام است و 200 هزار هکنار از این طرح به بهره برداران تحویل شده و تا سال 96 میزان 320 هزار هکتاری که آب آن تخصیص یافته به بهره برداران تحویل می شود.
وی اجرای طرح 46 هزار هکتاری آبرسانی با لوله به اراضی منطقه سیستان و مهار آب های مرزی با همکاری وزارت نیرو را از دیگر طرح های در دست اجرا به منظور افزایش بهره وری آب عنوان کرد.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که 85 درصد تسهیلات اجرای سامانه های نوین آبیاری به صورت یارانه از سوی دولت پرداخت می شود،گفت:ایران از گذشته کشوری کم آب ولی ثروتمند بوده و ایرانیان با همین شرایط در طول تاریخ غذای مورد نیاز خود را تامین کرده اند.
وی افزود: به هم خوردن تعادل سفره های آب زیرزمینی به علت سوء مدیریت در گذشته بوده و برای این موضوع چاره اندیشی شده و طرح تعادل بخشی سفره های آب زیرزمینی با همکاری وزارت نیرو اجرا می شود.
پیش بینی 1 هزار میلیارد تومان برای بیمه محصولات کشاورزی
حجتی در زمینه بیمه محصولات کشاورزی گفت: با توجه به در خطر بودن سرمایه کشاورزان به خاطر آسیب ها و بلایای طبیعی، صندوق بیمه کشاورزی به عنوان نهادی دولتی تاسیس شده و این صندوق تجاری نیست.
وی افزود: دولت 75 درصد هزینه های جبران خسارت بخش کشاورزی را پرداخت و کشاورزان 25 درصد حق بیمه را می پردازند.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که با وجود محدودیت منابع،دولت یک هزار میلیارد تومان برای بیمه محصولات کشاورزی پیش بینی کرده،اظهار داشت:تلاش می کنیم 100 درصد این میزان توسط دولت پرداخت شود.