گزارش جلسه هیات امنای دانشنامه اسلامی کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست

 

جلسه هیات امناي دانشنامه اسلامي كشاورزي، منابع طبيعي و محيط زيست در روز شنبه مورخه ۱۲ مهر ۹۹ در سالن جلسات حوزه نمایندگی ولی فقیه با حضور حضرت حجت الاسلام و المسلمین تقوی، نماینده محترم ولی فقیه و دیگر اعضای محترم هیات امنا برگزار گردید.

در این نشست که جناب حجت الاسلام حاج آقای ابراهیمی، معاون امور استان های حوزه نمایندگی، و جناب حجت الاسلام اسلامی، مشاور حقوقی نماینده ولی فقیه نیز حضور داشتند، ابتدا جناب حاج آقای تقوی، رئیس هیات امنای دانشنامه، ضمن عرض خیر مقدم و قدردانی از زحمات اعضای محترم و دیگر دست اندرکاران دانشنامه، این کار را کاری ماندگار، علمی و کم نظیر قلمداد کرده و بر ادامه تدوین و انتشار جلدهای دیگر دانشنامه تاکید نموده و حمایت مادی و معنوی حوزه نمایندگی ولی فقیه را از این کار علمی و دینی اعلام داشت و برای اعضای هیات امنا آرزوی توفیق کرد.

سپس مدیر علمی و مجری دانشنامه، جناب حجت الاسلام دکتر برجی گزارش جامعی از روند تدوین جلدهای ۴-۶ ارائه کرد و بیان داشت که تدوین مقالات مدخل های جلد پنجم به اتمام رسیده و در مرحله داوری است و برخی مقالات سرواژه های جلد ششم نیز تالیف شده است. ایشان از پدید آمدن وقفه در بین تدوین هر مجلد تا شروع تدوین مجلد بعدی گلایه کرده و خواستار رفع این مشکل شد. وی در پایان اعلام داشت که سایت دانشنامه اسلامی کشاورزی…راه اندازی و مجلدات ۱-۳ در آن بارگذاری شده و در دسترس پژوهشگران و علاقه مندان قرار گرفته است.

آنگاه جناب دکتر بصام، ناظر علمی و رئیس هیات داوران دانشنامه، گزارش مبسوطی از روند داوری مقالات ارائه کرده و اعلام داشت که هر مقاله در دو بخش علمی و فقهی از سوی حدود ۶۰ داور ارزیابی می گردد و گاه نیز یک مقاله ممکن است تا سه مرحله داوری شود. ایشان بیان داشت از موقعی که ساز و کار داوری و نظارت را به عهده گرفته، سطح کیفی مقالات ارتقای چشمگیری پیدا کرده است.

سپس جناب دکتر فلسفی، مدیر کل دفتر نماینده ولی فقیه، گزارشی از چگونگی تامین مالی دانشنامه ارائه کرده، بیان داشت که تاکنون ریالی از بودجه حوزه نمایندگی ولی فقیه برای دانشنامه هزینه نشده و هزینه های آن از منابع دیگر تامین گردیده است. وی تقاضا کرد که عزیزان سازمان آموزش و تحقیقات و سازمان جنگل ها و مراتع نیز در این زمینه مساعدت فرمایند.

پس از امضای قرارداد مجلد ششم دانشنامه از سوی آقایان برجی و فلسفی، برخی از اعضای هیات امنا مطالبی در جهت چگونگی روند علمی و اجرایی دانشنامه بیان داشتند و بالاتفاق تاکید کردند که کار تدوین و انتشار بایستی سرعت بیشتری بگیرد.

چکیده سخنان اعضای محترم:

– جناب حجت الاسلام حاج آقای طارمی، معاون دانشنامه جهان اسلام: این دانشنامه کاری بی نظیر است از برخی جنبه ها و کم غلط تر از بسیاری دانشنامه هاست. سرعت کار باید بیشتر شود. برخی مدخل ها را می توان کوتاه تر کرد. ۱۵ مجلد باقی مانده را می توان به ۱۰ مجلد تقلیل داد.

– حضرت آیت الله احمد عابدی،استاد حوزه و دانشگاه:

به حق که کار شاق، طاقت فرسا، شاخص و شاهکاری است و بایستی سرعت انجام این پروژه علمی کم نظیر بیشتر شود.

– جناب حجت الاسلام دکتر حسینی، استاد دانشگاه امام صادق(ع): استارت این کار را سال ها پیش در مرکز مطالعات و تحقیقات حوزه نمایندگی ولی فقیه زدیم و و بزرگوارانی چون آقایان عابدی و مهدوی راد و برخی عزیزان دیگر، طراح این دانشنامه اند که بایستی از ایشان تشکر کرد. بله بر سرعت کار تدوین و داوری و انتشار باید افزوده شود.

– جناب آقای دکتر بازرگان، معاون محترم وزیر و رئیس سازمان آموزش و تحقیقات: این کار، کار ارزشمند و مغفول مانده ای است که دارد انجام می گیرد و بنده تاکید می کنم که جنبه های اسلامی کار، پررنگ تر شود.

_ جناب آقای دکتر منصور، معاون محترم وزیر و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری: سازمان ما هم یک کتابخانه تخصصی ارزنده دارد که می تواند در خدمت مولفان گرامی مقالات قرار گیرد. به نظر می رسد شمارگان ۱۰۰۰ نسخه برای انتشار هر مجلد دانشنامه حتی برای پوشش داخل وزارتخانه کم باشد. در ضمن اطلاع رسانی مناسبی در این زمینه صورت نگرفته و بسیاری از همکاران ما از انجام چنین پروژه ارزشمندی بی اطلاعند.

سپس، نماینده معزز ولی فقیه ضمن تشکر مجدد از اعضای هیات امنا بیان داشت که تلاش می کنیم در مجلس شورای اسلامی برای حوزه نمایندگی و بویژه دانشنامه اسلامی کشاورزی ردیف بودجه مستقلی مصوب نماییم.

در پایان، از سوی نماینده ولی فقیه، با اهدای لوح از اعضای هیات امنای دانشنامه، قدردانی به عمل آمد.