small_11200

دکتر یعقوبعلی برجی

۱. سابقه علمی

الف) تحصیلات:

در سال تحصیلی ۵۲ ـ ۵۳ وارد حوزه علمیه فضل ابن شاذان نیشابور شدم. ادبیات عرب، معانی بیان، منطق، لمعتین و اصول فقه را در آن حوزه فرا گرفتم. در سال ۱۳۵۸ به حوزه علمیه مشهد هجرت نموده و کتابهای «الرسائل» شیخ اعظم انصاری و کتاب «المکاسب» و نیز «کفایتین» را از محضر اساتید معروف آن دیار فرا گرفتم. و در سال ۱۳۶۱ به منظور ادامه تحصیل در حوزه علمیه قم اقامت نموده و در جوار حرم حضرت معصومه(س) سکنی گزیدم. پایه‌های درسی حوزه علمیه قم را امتحان داده و با عنوان «عالی قابل تشویق است» قبول شدم. و پس از یک سال(سال ۶۲) آخرین پایه درسی حوزه علمیه یعنی پایه ۹ را امتحان داده قبول شدم و به درس‌های خارج حوزه علمیه راه یافتم. و از میان حوزه‌های مختلف درسی، خارج فقه آیت الله العظمی شیخ جواد تبریزی و خارج اصول حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی را انتخاب نموده و تا سال ۱۳۷۵ به مدت ۱۳ سال از محضر درس خارج این دو بزرگوار بهره بردم، در کنار فقه اصول به معقول و فلسفه و کلام نیز پرداختم. «نهایه الحکمه» را از محضر استاد مصباح یزدی، «منظومه» مرحوم ملاهادی سبزواری را از محضر استاد انصاری شیرازی و «الاشارات و التنبیهات» را از محضر استاد علامه حسن زاده آملی و «کشف المراد» را از محضر استاد دکتر بهشتی استفاده نمودم.

در سال تحصیلی ۶۹ ـ ۷۰ در کنکور تربیت مدرس قم (دارالشفاء) شرکت نموده و قبول شدم و سال ۷۲ موفق به اخذ کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) با معدل ۱۸/۵۱ شده و در تاریخ ۷۲/۷/۲۰ پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان: «بدعت و دیدگاه‌های مختلف درباره آن» را در محضر دکتر محمد باقر حجتی (استاد راهنما)، حضرت آیت الله معرفت (استاد مشاور)، جناب دکتر بهشتی داور و جمعی دیگر از اساتید دفاع نموده و با نمره نورده (۱۹) از ۲۰ و درجه عالی از آن مرکز فارغ التحصیل گردیدم.

در سال تحصیلی ۷۳ـ۷۲ در کنکور دکترای گرایش فقه و اصول دانشگاه امام صادق(ع) شرکت کرده و قبول شدم و در این دانشگاه از محضر اساتید نام آوری همچون حضرت آیت الله مهدوی کنی، آیت الله باقری کنی، حضرت حجج اسلام سید حسن مصطفوی و سید حسین مصطفوی دکتر گرجی و استاد غفاری و… بهره‌ها برده و در تاریخ ۸۰/۴/۲۰ رساله دکتری را با عنوان «سیر تاریخی نظریه ولایت فقیه» در محضر آیت الله باقری کنی (استاد راهنما)، آیت الله مهدوی کنی(استاد مشاور)، حضرت حجت الاسلام سید حسین مصطفوی(استاد مشاور دوم)، و حضرات حجج اسلام علم الهدی، مصباحی، مرعشی(اساتید داور) و جمعی دیگر از اساتید و بعضی از مسؤولان دانشگاه و تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه دفاع کرده و با نمره ۹۶ و درجه عالی موفق به اخذ دکتری در رشته فقه و اصول گردیدم. از رساله دکتری تاکنون چندین مقاله استخراج و در مجلات چاپ شده است و اصل رساله با عنوان «ولایت فقیه در اندیشه فقیهان» توسط سازمان سمت با مشارکت دانشگاه امام صادق(ع) به عنوان متن درسی دانشگاه‌ها در سطح دکتری، به چاپ رسیده و به عنوان کتاب سال حوزه انتخاب شده است.

تحصیلات حوزوی: بیش از ۱۵ سال درس خارج.

تحصیلات دانشگاهی: دکتری از دانشگاه امام صادق (ع)

ب) تدریس:

۱. تدریس دانشگاهی

از سال ۱۳۵۹ سابقه تدریس در دانشگاه‌های مختلف کشور را دارم. سال ۶۰ و ۵۹ در دانشگاه فردوسی مشهد تدریس داشتم و سال‌های ۷۲ و ۷۱ در مدرسه عالی تربیتی و قضایی طلاب (دانشگاه فعلی قم) تدریس نمودم و سال‌های ۷۳ تا سال ۷۸ در مجتمع آموزش عالی (پردیس قم) تدریس داشته‌ام. و چند سال در دانشگاه امام صادق(ع) در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تدریس داشته‌ام و هشت سال در مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) در سطح کارشناسی ارشد و دکتری تدریس داشته‌ام و هم‌اکنون رئیس مدرسه عالی فقه تخصصی هستم و در دوره دکتری مشغول به تدریس هستم.

۲. تدریس حوزوی

از سال ۱۳۶۱ تدریس در حوزه علمیه قم و مدارس مختلف آن، مانند مدرسه علمیه رسول اکرم(ص) و مدرسه علمیه حضرت معصومه(س) را شروع نمودم. چند دوره کتاب «المنطق» مرحوم مظفر را در مدرسه علمیه رسول اکرم(ص) و کتاب «معالم الاصول» را در مدرسه معصومیه قم و قواعد فقه، مکاسب شیخ انصاری و دروس تمهیدیه(فقه و اصول شیعه)، را چندین دوره تدریس کرده‌ام و چند ترم نیز درس خارج فقه و اصول را برای طلاب در سطح دکتری در مجتمع آموزش عالی امام خمینی تدریس کرده‌ام که گواهی تدریس به پیوست می‌باشد و هم‌اکنون مشغول تدریس مکاسب و درس خارج اصول در مدرسه عالی فقه تخصصی هستم.

۳. تدریس و تبلیغ در مراکز دیگر

بیش از ۳۰ سال است که در ایام تابستان و ایام تبلیغی در مراکز مختلف فرهنگی، علمی و … سابقه تدریس و تبلیغ دارم که سوابق تبلیغی اینجانب در بایگانی دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم پرونده ۶۷۷۷ موجود است و بیش از سی مرتبه به عنوان روحانی کاروان به عمره و حج مشرف شده و وظیفه تبلیغی خود را نسبت به زائران انجام داده‌ام و ده‌ها مرتبه نیز به عنوان روحانی، همراه با کاروان در سفر عتبات عالیات تکلیف تبلیغی را ادا کرده‌ام.

۲. سوابق پژوهشی

الف) همکاری با دانشگاه‌ها و  مراکز آموزشی و پژوهشی

از سال ۶۵ همکاری با مراکز مختلف تحقیقاتی قم را آغاز نمودم که به بخشی از آن‌ها ذیلا اشاره می‌نمایم:

۱ـ مرکز فرهنگ و معارف قرآن:  به منظور بررسی و تکمیل فیش‌های قرآنی جناب حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی که در زندان فیش برداری نموده بودند و نیز تهیه تفسیر راهنما که در این زمینه فیش‌های سوره «نساء» و «نور» به گروه ما واگذار شده بود که با موفقیت انجام گرفت.

۲ـ مرکز دائره المعارف فقه بر طبق مذهب اهل البیت: با این مرکز در زمینه تهیه فهرست تفصیلی و دسته بندی مباحث جواهر الکلام، همکاری داشته ام. کتاب الشهادات و الحدود را این جانب فیش برداری کردم.

۳ـ مؤسسه احیاء آثار امام خمینی(ره) در گروه زمان و مکان: در این مؤسسه درباره «نقش دو عنصر زمان و مکان در اجتهاد» تحقیق نموده و نتیجه آن تهیه طرحی در باب تأثیر دو عنصر زمان و مکان در اجتهاد بود که زمینه ساز تشکیل کنگره جهانی نقش زمان و مکان در اجتهاد گردید. و در همین زمینه مقاله ی نیز تحت عنوان زمان و مکان و دگرگونی موضوعات تهیه نموده، در هیأت علمی کنگره به عنوان تحقیق درجه ۱ ارزیابی شد و در کنگره رائه گردید و در جلد ۴ مجموعه آثار کنگره به چاپ رسیده است.

۴ـ مجلات علمی: با مجلات مختلف علمی کشور مانند مجله «فقه» ، «فقه اهل بیت» ، «آینه پژوهش» و «کیهان فرهنگی» و… همکاری دارم و سردبیری فصلنامه وزین «فرهنگ جهاد» را به مدت ۴ سال به عهده داشته‌ام. و سردبیری مجله تخصصی مذاهب به نام طلوع نور را به مدت شش سال به عهده داشتم. هم اکنون سر دبیر نشریه فقه پژوهی هستم.

و مقالات گوناگونی در موضوعات مختلف اسلامی به ویژه مسائل مستحدثه فقهی نوشته‌ام که در مجلات فوق به چاپ رسیده است و فهرست آن‌ها را در بخش آثار علمی نقل خواهم کرد.

۵ ـ دانشگاه امام صادق علیه السلام: دو دوره مدیریت گروه فقه و مبانی حقوق را به عهده داشتم.

۶ ـ مجتمع آموزش عالی امام خمینی: دو دوره مدیریت گروه فقه و اصول را در آن مجتمع به عهده داشتم.

۷ـ از آغاز راه اندازی نشریه علمی و تخصصی مذاهب اسلامی طلوع نور تا سال۱۳۹۰ سردبیری نشریه را به عهده داشتم.

۹- مدیر علمی دانشنامه اسلامی کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست (در حال حاضر)

۱۰- مدیر علمی دانشنامه بزرگ امام رضا علیه السلام (در حال حاضر)

۱۱- رئیس مدرسه عالی فقه تخصص (در حال حاضر)

۱۲- عضو شورای فقهی صنعت بیمه و عضویت در چند شورای فقهی و علمی دیگر (در حال حاضر)

ب) آثار علمی:

تحقیقات گوناگونی در حوزه علوم اسلامی انجام داده‌ام که بخشی از آن‌ها به صورت کتاب یا مقاله در مجلات معتبر کشور به چاپ رسیده که فهرست آن‌ها در ذیل ذکر می‌شود:

 ¡مقاله‌ها

۱ـ «الخلاصه فی علم الکلام»

تحقیق و تصحیح کتاب «الخلاصه فی علم الکلام» که در مجموعه میراث اسلامی و نیز به صورت جداگانه چاپ شده است. ضمنا جناب آقای رضا مختاری مقدمه‌ای بر این کتاب نوشته است.

۲ـ «سیری در انوار الهدایه»

کتاب «انوار الهدایه» تعلیقه بسیار عالمانه و منتقدانه‌ای است که حضرت امام خمینی(ره) بر «کفایه الاصول» آخوند خراسانی، زده‌اند. این کتاب ارزشمند به وسیله مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) تحقیق و تصحیح شده و بسیار شکیل و زیبا در دو جلد وزیری چاپ شده است. مقاله فوق ضمن دسته بندی و تلخیص مطالب کتاب، به معرفی افکار اصولی امام، پرداخته است. این مقاله در مجله آینه پژوهش شماره ۲۳، سال چهارم، شماره پنجم، بهمن و اسفند ۷۲، چاپ شده است.

۳ـ «طرحی در باب تهیه دایره المعارف فقه اسلامی»

مقاله فوق در پاسخ به دعوت کنگره علمی وتخصصی دایره المعارف فقه اسلامی که در تاریخ ۱۴ و ۱۵ بهمن ۷۲ تشکیل شد، به رشته تحریر درآمد. این مقاله به مسائل مختلف مربوط به محتوای دایره المعارف و نیز چارچوب کلی و روش تدوین آن پرداخته و با ارائه طرحی در این باب پایان یافته است. مقاله فوق در مجموعه مقالات کنگره، دفتر اول، چاپ شده است. (مقاله دوم)

۴ ـ «بدعت در فقه اسلامی»

به طرح و بررسی انظار فقهای شیعه و سنی در باب بدعت پرداخته است. مقاله فوق در مجله «فقه» شماره اول ـ پاییز ۷۳ چاپ شده است.(ص۳۲۰ الی ۳۳۶)

۵ـ «تأثیر فرهنگ عاشورا بر هنرهای نمایشی ایران»

این مقاله در پاسخ به دعوت کنگره بین المللی امام خمینی و فرهنگ عاشورا که در تاریخ ۱۱ و۱۲ خرداد ۷۴ تشکیل گردید، نوشته شده که به عنوان یکی از مقالات برگزیده هیأت داوران علمی کنگره شناخته شد و به طور کامل در مجموعه مقالات کنگره دفتر اول که با نام «چشمه خورشید۱» عرضه شده، چاپ شده است. (از صفحه ۲۱۹ تا ۲۳۶) و خلاصه آن در «چکیده مقالات کنگره» ص۳۶ به بعد چاپ شده است.

۶ـ «نقد دیدگاه افراطی در باب بدعت»

 به ششمین کنفرانس تحقیقاتی علوم و مفاهیم قرآن کریم که به همت دارالقرآن الکریم مدرسه حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی در تاریخ ۲۸ و ۲۹ دی ماه ۷۳ تشکیل گردیده بود ارسال شد که مورد قبول هیأت علمی قرار گرفته و تکثیر گردید.

۷ ـ «نگاهی به دسته بندی ابواب فقه»

مقاله فوق بعد از طرح و بررسی طرح‌هایی که در طول تاریخ در باب تقسیم فقه ارائه شده، به ارائه طرحی نو در باب تقسیم فقه پرداخته است. این مقاله در مجله «فقه اهل بیت» شماره ۳ پاییز ۷۴ چاپ شده است.

۸ـ «چشم‌انداز فقه بر هنرهای نمایشی»

در این مقاله مسائل مختلف فقهی هنرهای نمایشی مورد رسیدگی قرار گرفته مانند تشبه زنان به مردان و بالعکس، اختلاط زنان و مردان و ابراز عواطف و احساسات در فیلم‌ها و نمایش‌ها و… مقاله فوق در مجله «فقه» شماره ۴ ـ ۵ تابستان ۷۴ چاپ شده است.

۹ـ «زمان و مکان و دگرگونی موضوعات»

در پاسخ به دعوت کنگره «نقش دو عنصر زمان و مکان در اجتهاد» به رشته تحریر درآمده و به آن کنگره ارسال شد و مورد قبول هیأت علمی کنگره قرار گرفت. و در ج۴ مجموعه آثار کنگره چاپ شده است.

۱۰ ـ «زنبور عسل در قرآن، روایات و فقه»

مقاله فوق همچنان که از نامش پیدا است در سه بخش تهیه شده و در بخش پایانی مسائل حقوقی زنبور عسل از نگاه فقه به بحث گذاشته شده مانند تملک زنبور عسل و خرید و فروش آن، غش در عسل و …

این سلسله از مقالات در «فرهنگ جهاد» چاپ شده است که بخش اول آن در شماره اول پاییز ۷۴ چاپ شده و بخش دوم آن در شماره دوم زمستان ۷۴ و بخش سوم آن در شماره چهارم تابستان ۷۵ به چاپ رسیده است.

۱۱ـ «پژوهش‌های دانشمندان مسلمان در موضوع بهره برداری از آب و باران»

در ویژه نامه آب فصلنامه فرهنگ جهاد شماره ۷و۸ بهار و تابستان ۷۶ به چاپ رسیده است . این مقاله به زبان انگلیسی نیز ترجمه شده و به هشتمین همایش جهانی سیستم‌های سطوح آبگیر باران ارسال شد که به عنوان مقاله برگزیده همایش مورد تشویق قرار گرفت.(پیوست)

۱۲ـ «ولایت فقیه از نگاه امام خمینی» چاپ شده در فصلنامه فرهنگ جهاد شماره ۲۳ بهار ۸۰.

۱۳ ـ «سیر تاریخی نظریه ولایت فقیه» چاپ شده در فصلنامه پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع).

۱۴ـ«موضوع شناسی در فقه محقق اردبیلی» چاپ شده در مجله فقه.

۱۵ـ «رفتار سیاسی فقهای دوره میانه»، چاپ شده به فصلنامه علوم سیاسی، شماره ۱۴.

۱۶ـ «قربانی در حج»، چاپ شده در میقات حج، شماره۲۰، تابستان ۷۶.

۱۷ـ «الاطعمه والاشربه عند المذاهب الخمسه»، مجله طلوع نور، شماره۲۸.

۱۸ـ «الطیور عند المذاهب الخمسه»، مجله طلوع نور، شماره ۲۹.

۱۹ـ «گستره و قلمرو دفاع مشروع از دیدگاه مذاهب فقهی»، مجله طلوع نور، شماره۱۶.

۲۰ـ «وجوب دفاع مشروع»، مجله طلوع نور، شماره۱۷.

و تعدادی مقاله دیگر در مجلات معتبر، از جمله مقاله در مجله «طلوع نور» چاپ شده است.

¡ کتاب‌ها:

۲۱ـ کتاب «سیمای کارگزاران» که مورد استقبال شدید واقع شده و در یک سال سه مرتبه و بیش از ۵۰۰۰۰ جلد چاپ شد. سال چاپ ۱۳۷۸؛

۲۲ـ «اخلاق کارکنان»، سال چاپ ۱۳۷۸؛

۲۳ـ «راز نیک بختی»، سال چاپ ۱۳۷۹؛

۲۴ـ «ولایت در قرآن»، سال چاپ ۱۳۷۹؛

۲۵ـ «آشنایی با نهج البلاغه»، سال چاپ ۱۳۷۹؛

۲۶ـ «ولایت فقیه در اندیشه فقیهان»، سازمان سمت، چاپ اول ۱۳۸۵، کتاب سال حوزه؛

۲۷ـ پژوهش فقه و حقوقی درباره ترور و دفاع مشروع ـ چاپ شده؛

۲۸ـ «اخلاق پیامبران در قرآن»، انتشارات چاپ و نشر بین الملل، سال انتشار۱۳۸۶؛

۲۹ ـ «دنیا و آخرت در قرآن»؛

۳۰ـ «سازندگی در قرآن».

۳۱ـ «خدمت رسانی از نگاه قرآن»، نشر شقایق،

۳۲ـ «جلوه وصال» درباره نماز امام رضا(ع)، چاپ توسط انتشارات قدس رضوی

۳۳ـ «پیروز حقیقی» درباره ولایت عهدی امام رضا(ع)، چاپ توسط انتشارات قدس رضوی.

۳۴ـ «برهان قاطع» درباره مناظرات امام رضا(ع)، چاپ توسط انتشارات قدس رضوی.

۳۵ـ جلد اول و دوم  دانشنامه اسلامی، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست.

۳۶ـ جلد اول و دوم دانشنامه امام رضا (ع)

ج) راهنمایی و مشاوره پایان‌نامه‌ها

تاکنون راهنمایی و مشاوره ده‌ها پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری را به عهده گرفته و به سامان رسانده‌ام. اینک تعدادی از این پایان‌نامه‌ها ذکر می‌شود:

۱ـ بررسی دیدگاه‌های مؤثر در نوآوری‌های فقهی استاد شهید مطهری دانشکده معارف اسلامی و الهیات تابستان ۱۳۸۵ حسینی امر الله، (استاد راهنما)

۲ـ شریعت سمحه و سهله در اجتهاد محقق اردبیلی، محمد حسن زاده ۸۴. (استاد راهنما)

۳ـ اشتباه در هویت مجنی علیه، قتل عمد در فقه امامیه و حقوق ایران، محسن همت. (استاد راهنما)

۴ـ اجرت خواهی بر واجبات، علی میرباقری. (استاد راهنما)

۵ـ نقد و تحلیل حیل شرعی ربا بر پایه آراء فقهای امامیه، رضا عباس پور. (استاد راهنما)

۶ـ تأمین دیه از طریق بیمه از دیدگاه فقه امامیه، محمد رضا آکار. (استاد مشاور)

۷ـ موضوع شناسی در فقه امامیه با تأکید بر دیدگاههای صاحب جواهر، مهدی سلیمی. (استاد راهنما)

۸ـ بررسی فقهی شیوه‌های موسوم به بازارسازی بورس. حسینی خضوعی. (استاد مشاور)

۹ـ جبران خسارت در کالای مثلی و قیمی از دیدگاه امامیه، سید رضا رضوی. (استاد راهنما)

۱۰ـ بررسی عقد استصناع و جایگاه آن در فقه امامیه، حسین واعظی. (استاد مشاور)

۳. مسئولیت‌های اجرایی

۱ـ جانشین و معاونت پژوهش مرکز مطالعات و تحقیقات نمایندگی ولی فقیه در وزارات جهاد کشاورزی ـ از سال ۷۴ تا ۸۰

۲ـ معاونت پژوهشی مجتمع آموزش عالی امام خمینی

۳ـ مدیر گروه فقه و مبانی حقوق دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه امام صادق(ع) دو دوره

۴ـ مدیر گروه فقه و اصول مجتمع آموزش عالی فقه بمدت دو دوره.

۵ـ سردبیر فصلنامه فرهنگ جهاد بمدت ۴ سال.

۶ـ سردبیر فصلنامه تخصصی مذاهب اسلامی به نام فصلنامه طلوع نور از آغاز تأسیس  سال۱۳۹۰٫

۷ـ رئیس مدرسه عالی فقه تخصصی( در حال حاضر).

۸ ـ مدیر علمی دانشنامه اسلامی کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست (در حال حاضر).

۹ـ مدیر علمی دانشنامه امام رضا (ع).

۱۰ـ مدیر علمی دانشنامه نماز جمعه.

۴. احراز مقام‌های علمی، پژوهشی کشوری و بین المللی

۱ـ برگزیده شدن کتاب«ولایت فقیه در اندیشه فقیهان» به عنوان کتاب سال حوزه.

۲ـ برگزیده شدن مقاله «شیوه‌های استفاده بهینه از آب از نگاه دانشمندان مسلمان» از سوی هشتمین همایش‌های جهانی سیستم‌های سطوح آبگیر باران به عنوان مقاله برگزیده همایش.

۳ـ برگزیده شدن پژوهش سیر تاریخی نظریه ولایت فقیه به عنوان پژوهش دینی برتر از سوی هیأت داوران دبیرخانه دین پژوهان.

۴ـ انتخاب کتاب «سیمای کارگزاران» به عنوان طرح برگزیده وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۳۷۷.

۵ـ انتخاب مقاله «سیر‌تاریخی ‌نظریه ‌ولایت ‌فقیه» به عنوان مقاله برتر سالهای ۷۹ و۸۰ دانشگاه امام صادق(ع).

۶ـ انتخاب به عنوان سردبیر برتر نشریات دوازدهمین جشنواره پژوهشی بین المللی شیخ طوسی.

۷ـ انتخاب مقاله « الاطعمه و الأشربه عند الفریقین» به عنوان مقاله علمی ـ پژوهشی برتر از سوی جشنواره بین المللی شیخ طوسی.

۸ـ انتخاب به عنوان «استاد برتر» از سوی جامعه المصطفی العالمیه در سال تحصیلی ۸۶ـ۸۵.

۹ـ انتخاب به عنوان داور کتاب سال در بیست وششمین دوره انتخاب کتاب سال کشور در گروه فقه واصول.

۵٫ حضور در جبهه‌ها

در مدت هشت سال دفاع مقدس بیش از چهارده مرتبه در جبهه‌های مختلف جنوب و جنوب غرب حاضر شده و در سنگر دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی به وظیفه الهی خود عمل نمودم و در اول فروردین سال ۶۱ روز اول عملیات فتح المبین بر اثر ترکش خمپاره دشمن از ناحیه سر و دست و پا مجروح شده و به بیمارستان قلب اصفهان منتقل گردیدم و تا بهبودی نسبی در آنجا بستری بودم. و از آغاز «شکل گیری قرارگاه رمضان» که به منظور عملیات برون مرزی طرح ریزی شده بود با این قرارگاه همکاری داشته و مدتی نیز مسئولیت دفتر فرهنگی قرارگاه در قم را به عهده داشتم و با انتشار مجله‌های مختلف عربی و کردی مانند الهدایه و … و نیز تهیه برنامه رادیو کردی به جنگ روانی علیه دشمن بعثی اقدام کرده و در جهت افشاگری جنایات حزب بعث و صدام و آگاهی بخشیدن به مردم مظلوم عراق فعالیت می‌نمودم و در جهت تقویت روحیه و تزکیه نیروهای خودی جزواتی تحت عنوان «می‌خواهم یک چریک مذهب باشم» تهیه و میان رزمندگان توزیع می‌نمودیم.